BLOG

Uncategorized

Podsumowanie MP U23

Co ma wpływ na wyniki a zawodnik nie może nic z tym zrobić? Zdecydowanie pogoda. A ta w Poznaniu zaszczyciła nas swoją zmiennością. Choć wedle prognoz wszystko odbyło się tak, jak na to wskazywało. 

Pierwszego dnia podczas Mistrzostw Polski U23 w Poznaniu – 30 lipca 2022 roku – nasi płotkarze i płotkarki zmierzyli się nie tylko ze swoimi rywalami z całej Polski, ale również ze sporymi opadami deszczu, które niewątpliwie miały wpływ na wyniki. Najpierw w blokach zobaczyliśmy panie – w dwóch seriach pobiegły nasze trzy zawodniczki – Daria Bany PB 14.68 (UKS Gepard Warszawa), Julia Żurowska PB 15.23 oraz Martyną Skierkowska PB 13.74 (obie AZS AWF Warszawa). Daria niestety nie ukończyła swojego biegu, Julia zajęła 6 miejsce w serii z czasem 15.29, a Martyną awansowała do finału z czasem 14.53. W biegu finałowy Martyna miała jeszcze trudniejsze zadanie, bo biegała na 1 torze, na którym… wręcz stała woda. Zajęła 5 miejsce z czasem 14.45, który na pewno nie jest wymarzonym rezultatem, zarówno dla bardzo ambitnej zawodniczki, jak i dla Trenera Pawła Rączki, ale Martyną przez większość sezonu zmagała się z kontuzją i jej leczenie sprawiło, że czasu na przygotowanie było bardzo mało. Liczymy, że problemy zdrowotne zażegnane, a zawodniczka będzie już spokojnie wracać do swojej formy i się dalej rozwijać. Mimo wszystko – 5 miejsce finału Mistrzostw Polski do lat 23 po takich przygotowaniach też zasługuje na uznanie. 

Wszystkie dziewczyny wyciągają wnioski i zapowiadają walkę w kolejnych sezonach. Choć wykazać ducha walki zawodniczki AZS AWF warszawa mogły już na drugi dzień – w biegach sztafetowych. Efekt – brązowy medal w sztafecie 4x100m! Skład sztafety – Julia Żurowska, Martyną Skierkowska, Julia Lipińska i Małgorzata Jóźwicka. 

Nie zapominamy jednak też i o panach, którzy w sobotę po biegach pań podjęli wyzwanie walki o medale w tych trudnych warunkach atmosferycznych. Pierwszy bieg eliminacyjny należał do Olgierda Michniewskiego PB 13.93 (RLTL Optima Radom), który zwyciężył z czasem 14.62. W drugim biegu eliminacyjnym wystąpili Tymoteusz Jancik PB 15.81 (UKS Gepard Warszawa) oraz Oskar Łucki PB 14.74 (AZS AWF Warszawa). Tymek niestety nie ukończył biegu, a Oskarowi udało się awansować do finału z pewnego trzeciego miejsca. W finale deszcz dalej padał, a zawodnicy ponownie mokli oczekując na start. Jednak to nie przeszkodziło im w walce o podium – Olgierd zdobył srebrny medal z wynikiem 14.23, a Oskar zdobył brązowy medal z wynikiem 14.73 osiągając tym samym nowy rekord życiowy na tym dystansie. 

Panowie na drugi dzień również mieli przewidziane starty – Olgierd w biegu na 200m osiągnął czas 21.80, a Oskar wraz ze sztafetą 4x100m, niestety… sztafeta nie ukończyła biegu – przekroczenie strefy zmian przez zawodników w trakcie podawania pałeczki sztafetowej, spowodowało dyskwalifikację. 

Co by nie było z 6 osób na mistrzostwach 4 przywiozły ze sobą medale, więc Trener Rączka z pewnością może być zadowolony, choć znając naszego Trenera i zawodników – to nie niedosyt pozostaje. Na pewno będziemy mieli możliwość obserwacji, jak w kolejnych sezonach spisuje się cała ekipa głodna rywalizacji i walki. 

Nagrania z biegów płotkarskich standardowo dostępne są na naszym kanale YouTube – klik.

Zdjęcia z zawodów są dostępne w sklepie Fundacyjnym – każdy zakup zdjęcia wspiera nasze projekty i rozwój Fundacji – www.media-furs.org.pl.

Uncategorized

Płotkologia w 2021 roku

W tym roku ukazały się 24 odcinki Płotkologii – naszego programu szkoleniowego w formie filmów na YouTube. Kto nie obejrzał wszystkich – zapraszamy do naszego podsumowania. A może ktos potrzebuje odświeżenia 😉

 1. Podstawy techniki płotkarskiej
 2. Stabilizacja obręczy biodrowej
 3. Rytmy płotkowe
 4. Pędzel płotkarski
 5. Pędzle płotkarskie z obciążeniem
 6. Start z bloków
 7. Ćwiczenia do startu z bloków
 8. Najczęstsze błędy podczas pokonywania płotka
 9. Dobieg do pierwszego płotka
 10. Analiza dobiegu – wskazówki dla trenerów
 11. Rytm płotkowy
 12. Cofnięte biodro | zrotowane biodro
 13. Postrzeganie odległości w biegu przez płotki
 14. Odpowiedzi na pytania obserwatorów
 15. Rytm, dynamika biegu
 16. Ćwiczenia usprawniająco-rozciągające obręcz biodrową
 17. Ćwiczenia koordynacyjno-ruchowe na małych płotkeczkach
 18. Ćwiczenia na TRX
 19. Wzmacnianie obręczy biodrowej – ćwiczenia z wykorzystaniem płotków
 20. Wprowadzenie do treningu siłowego
 21. Główne ćwiczenia w treningu na siłowni
 22. Bosu – ćwiczenia stabilizacyjne i wzmacniające
 23. Ćwiczenia dla dzieci – ścieżka z materaców
 24. Ćwicznia dla dzieci z wykorzystaniem ławki
hurdlenews

Medale Mistrzostw Europy U23

Niesamowity bieg finałowy pań na dystansie 100m ppł w Mistrzostwach Europy U23 w Tallin’ie, okraszony dwoma medalami polskich reprezentantek. Pia Skrzyszowska (Eurorank 7) zajęła pierwsze miejsce z nowym PB 12.77, oraz w rewelacyjnym biegu na ósmym torze Klaudia Wojtunik (Eurorank 49) wywalczyła trzecie miejsce, również z rewelacyjnym nowym PB 12.97.

Czytaj dalej „Medale Mistrzostw Europy U23”
#teamfurs

Start niski – start z bloków do płotka

W każdej konkurencji ustawienie optymalne bloków startowych jest istotnym i kluczowym elementem biegów. W odróżnieniu od startu sprinterskiego płaskiego, start i ustawienie bloków do biegów płotkarskich jest zdeterminowane odległością pierwszego płotka i umiejętnością pokonania tego dystansu przez zawodników. Zarówno u pań, jak i u panów wyróżniamy dwie metody pokonywania tego odcinka ośmio- i siedmio- krokowy dobieg. Co jest powodem takiej sytuacji, skoro odległość dla każdej kategorii jest stała? 

Czytaj dalej „Start niski – start z bloków do płotka”
#teamfurs

Podsumowanie sezonu halowego 2021

To był dla nas trudny sezon, w ostatnim czasie nasza grupa Ośrodka Płotkarskiego znacząco się powiększyła, co skutkowało ilością osobo-startów na imprezach. A nasi zawodnicy startowali w najważniejszych imprezach, ustanawiając kolejne nowe życiówki lub zbliżając się do nich, zdobywając medale i miejsca finałowe, była radość, ale oczywiście, jak to w sporcie nie obyło się bez potknięć i łez po startach. 

Czytaj dalej „Podsumowanie sezonu halowego 2021”
#teamfurs

Rytmy płotkowe

PŁOTKOLOGIA odcinek 8

W tym odcinku ćwiczenia na szlifowanie rytmu płotkowego. Trener Paweł Rączka tłumaczy prawidłowe wykonanie ćwiczeń, które mają nam posłużyć do polepszenia rytmu płotkowego, a także poprawiają naszą koordynację i równą pracę rąk oraz nóg podczas zmian rytmu w biegu.

Czytaj dalej „Rytmy płotkowe”