Start niski – start z bloków do płotka

W każdej konkurencji ustawienie optymalne bloków startowych jest istotnym i kluczowym elementem biegów. W odróżnieniu od startu sprinterskiego płaskiego, start i ustawienie bloków do biegów płotkarskich jest zdeterminowane odległością pierwszego płotka i umiejętnością pokonania tego dystansu przez zawodników. Zarówno u pań, jak i u panów wyróżniamy dwie metody pokonywania tego odcinka ośmio- i siedmio- krokowy dobieg. Co jest powodem takiej sytuacji, skoro odległość dla każdej kategorii jest stała? 

Odległość od linii startowej do pierwszego płotka u pań na 100m ppł to 13m, młodziczki na 80m ppł to 12m, natomiast u panów na 110m ppł to 13,72m, u młodzików to 13,60m. Te same odległości obowiązują na dystansach przeprowadzanych w hali.

Dobieg pań – seniorki.

Otóż właśnie ta umiejętność zawodnika – jej/jego wzrost, siła, dynamika, technika biegu – to wszystko składa się na szybkość płotkową i szybkość dobiegu do płotka. Musimy pamiętać, że im szybciej pokonujemy dystans tym bardziej wydłuża nam się krok biegowy – co to oznacza w dobiegu do płotka? Im wyższego mamy zawodnika ze sporą siłą i szybkością w dobiegu na osiem kroków, tym większe jest niebezpieczeństwo, że zawodnik będzie za blisko płotka, aby go poprawnie pokonać (będzie to skutkowało albo całkowitym zatrzymaniem się przed płotkiem, albo wystrzeleniem do góry nad płotkiem, aby ominąć go bezkolizyjnie).

W pierwszych etapach przygotowań zawodników do biegów płotkarskich (wiek młodzika, juniora młodszego) ustawiamy bloki do klasycznego ośmiokrokowego dobiegu, w tych kategoriach zawodniczki i zawodnicy nie są jeszcze na tyle silni i szybcy, aby poradzić sobie z dobiegiem siedmiokrokowym. Tym klasycznym ustawieniem bloków na osiem kroków jest model 2-3 (dwie stopy od linii startowej do pierwszej ścianki i trzy do drugiej, gdzie na pierwszej ściance stawiamy nogę zakroczną, a na drugiej nogę atakującą). Dobieg ośmiokrokowy jest najczęściej wykorzystywanym przez płotkarzy i tylko nieliczni przechodzą na krótszy dobieg. Ci, którzy przejdą na dobieg siedmiokrokowy z ośmiokrokowego czeka nie lada wyzwanie – zmiana nóg w bloku (noga atakująca na pierwszej ściance), może być już mocno stresujące, nie mówiąc o pierwszych krokach po wyjściu z bloków – w dobiegu na osiem pierwsze kroki zazwyczaj są krótko postawione, natomiast na siedem pierwsze kroki wydłużamy.