Co ma wpływ na wyniki a zawodnik nie może nic z tym zrobić? Zdecydowanie pogoda. A ta w Poznaniu zaszczyciła nas swoją zmiennością. Choć wedle prognoz wszystko odbyło się tak, jak na to wskazywało.

Pierwszego dnia podczas Mistrzostw Polski U23 w Poznaniu – 30 lipca 2022 roku – nasi płotkarze i płotkarki zmierzyli się nie tylko ze swoimi rywalami z całej Polski, ale również ze sporymi opadami deszczu, które niewątpliwie miały wpływ na wyniki. Najpierw w blokach zobaczyliśmy panie – w dwóch seriach pobiegły nasze trzy zawodniczki – Daria Bany PB 14.68 (UKS Gepard Warszawa), Julia Żurowska PB 15.23 oraz Martyną Skierkowska PB 13.74 (obie AZS AWF Warszawa). Daria niestety nie ukończyła swojego biegu, Julia zajęła 6 miejsce w serii z czasem 15.29, a Martyną awansowała do finału z czasem 14.53. W biegu finałowy Martyna miała jeszcze trudniejsze zadanie, bo biegała na 1 torze, na którym… wręcz stała woda. Zajęła 5 miejsce z czasem 14.45, który na pewno nie jest wymarzonym rezultatem, zarówno dla bardzo ambitnej zawodniczki, jak i dla Trenera Pawła Rączki, ale Martyną przez większość sezonu zmagała się z kontuzją i jej leczenie sprawiło, że czasu na przygotowanie było bardzo mało. Liczymy, że problemy zdrowotne zażegnane, a zawodniczka będzie już spokojnie wracać do swojej formy i się dalej rozwijać. Mimo wszystko – 5 miejsce finału Mistrzostw Polski do lat 23 po takich przygotowaniach też zasługuje na uznanie.

Wszystkie dziewczyny wyciągają wnioski i zapowiadają walkę w kolejnych sezonach. Choć wykazać ducha walki zawodniczki AZS AWF warszawa mogły już na drugi dzień – w biegach sztafetowych. Efekt – brązowy medal w sztafecie 4x100m! Skład sztafety – Julia Żurowska, Martyną Skierkowska, Julia Lipińska i Małgorzata Jóźwicka.

Nie zapominamy jednak też i o panach, którzy w sobotę po biegach pań podjęli wyzwanie walki o medale w tych trudnych warunkach atmosferycznych. Pierwszy bieg eliminacyjny należał do Olgierda Michniewskiego PB 13.93 (RLTL Optima Radom), który zwyciężył z czasem 14.62. W drugim biegu eliminacyjnym wystąpili Tymoteusz Jancik PB 15.81 (UKS Gepard Warszawa) oraz Oskar Łucki PB 14.74 (AZS AWF Warszawa). Tymek niestety nie ukończył biegu, a Oskarowi udało się awansować do finału z pewnego trzeciego miejsca. W finale deszcz dalej padał, a zawodnicy ponownie mokli oczekując na start. Jednak to nie przeszkodziło im w walce o podium – Olgierd zdobył srebrny medal z wynikiem 14.23, a Oskar zdobył brązowy medal z wynikiem 14.73 osiągając tym samym nowy rekord życiowy na tym dystansie.

Panowie na drugi dzień również mieli przewidziane starty – Olgierd w biegu na 200m osiągnął czas 21.80, a Oskar wraz ze sztafetą 4x100m, niestety… sztafeta nie ukończyła biegu – przekroczenie strefy zmian przez zawodników w trakcie podawania pałeczki sztafetowej, spowodowało dyskwalifikację.

Co by nie było z 6 osób na mistrzostwach 4 przywiozły ze sobą medale, więc Trener Rączka z pewnością może być zadowolony, choć znając naszego Trenera i zawodników – to nie niedosyt pozostaje. Na pewno będziemy mieli możliwość obserwacji, jak w kolejnych sezonach spisuje się cała ekipa głodna rywalizacji i walki.

Nagrania z biegów płotkarskich standardowo dostępne są na naszym kanale YouTube – klik.

Zdjęcia z zawodów są dostępne w sklepie Fundacyjnym – każdy zakup zdjęcia wspiera nasze projekty i rozwój Fundacji – www.media-furs.org.pl.